Patrycja Rabińska

E: patrycja.rabinska@marielhaan.com

Tel: +48 504 006 016

 

2017

Created by - check this out >

26 czerwca 2020

 

 

Ostatnie tygodnie nie pozostawiały wyboru - spotkania online stały się koniecznością. Z dnia na dzień, po pokonaniu pierwszych wyzwań technicznych, weszły do kanonu kontaktów biznesowych. W kolejnym kroku na tę formę spotkań odważyli się organizatorzy różnego rodzaju wydarzeń, w tym konferencji biznesowych. Nie ma praktycznie tygodnia, który nie proponuje jakiegoś spotkania w sieci, wartego uwagi. Myślę, że jako uczestnicy tego typu wydarzeń bardzo szybko się do nich przekonaliśmy. I choć brakuje mi realnych spotkań z ludźmi, wierzę, że te możliwości powrócą, a tymczasem Internet oferuje najlepsze z możliwych rozwiązania. Pytanie jednak czy prelegenci przywykli już do występów przed kamerą? Takie exposé różni się jednak od zespołowego calla, dlatego po obejrzeniu kilku branżowych prelekcji, poniżej dziele się moimi przemyśleniami i wskazówkami. Mam nadzieję, że okażą się pomocne w przygotowaniach.

 

Od momentu ogłoszenia epidemii konferencje czy szkolenia w formie online stały się na pewien czas koniecznością i choć wolno nam się znów spotykać, wiele osób wciąż chętnie korzysta z tej formy spotkań. Mimo utrudnionych warunków, nadal chcemy zdobywać wiedzę i poznawać innych ludzi, jednak dla wielu trenerów, ekspertów, managerów wystąpienie przed kamerą w ramach szerokiej publiczności i w konwencji biznesowej jest nowością i rodzi wiele pytań. Jak się ubrać? Jakie tło będzie odpowiednie, jak prawidłowo ustawić kamerę? Użyć słuchawek czy skorzystać z wbudowanego mikrofonu? Na te pytania odpowiem w dalszej części tego wpisu.

 

1. Jak się ubrać?

 

Ubiór jest częścią wizerunku i w biznesowej rzeczywistości nie ma większego znaczenia czy spotkanie prowadzone jest online czy offline. Co prawda czas lockdownu spowodował pewne rozluźnienie w relacjach biznesowych – częściej widywaliśmy się bez makijażu, w domowym stroju, w kamerze podczas spotkań firmowych migali w tle domownicy i pupile. Przełożyło się to także na konferencje – tak wielu panów bez marynarek i krawatów nie widziałam nigdy wcześniej. Stroje pań, które miałam przyjemność oglądać nie odbiegały od strojów z konferencji na żywo, ale może tak po prostu trafiałam. I o ile panowie wybierają na takie okazje elegancką, dobrze wyprasowaną koszulę, jest to moim zdaniem ok. Radziłabym jednak unikać zupełnie luźnego czy niedbałego stroju, bo nawet z poziomu kamery ważne jest wizualne wrażenie, składające się na całość eksperckiego wizerunku.

 

 

2. Makijaż

 

To nie jest punkt skierowany tylko do pań. A wręcz przeciwnie! Występując przed kamerą do makijażu powinni przekonać się także panowie. Żadna „błyszcząca” twarz nie prezentuje się dobrze, więc zachęcam panów do zakupu naturalnego pudru w kamieniu, który pomoże rozwiązać problem. 

 

3. Jakie tło będzie odpowiednie i jak ustawić kamerę?

 

Platformy umożliwiające spotkania w formie online, posiadają opcję dostosowywania tła podczas jego trwania. Jednak, aby nie odciągać uwagi innych uczestników najlepiej wybrać tło z dostępem do naturalnego światła. Najlepiej ustawić komputer na biurku lub stole mając za plecami ścianę lub inny neutralny materiał. Kamera powinna zostać ustawiona tak, aby nie ucinała twarzy. Warto też sprawdzić wcześniej jak tło pomieszczenia, w którym zamierzamy siedzieć podczas wystąpienia, prezentuje się w oku kamery. Niejedno okno oślepi odbiorców, a obrazy w tle mogą spłatać figla, „wyrastając” z głowy.  

 

4. Jakiego nagłośnienia użyć?

 

Tutaj nie ma prostej podpowiedzi. Zazwyczaj wystarczy sam wbudowany mikrofon oraz głośniki, ale warto się upewnić czy nie słychać żadnego pogłosu, a taka sytuacja może się zdarzyć, zwłaszcza w dużych, pustych pomieszczeniach. Wtedy najprostszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w słuchawki z mikrofonem. Uwaga! Często zdarza się, że mikrofony uczestników dołączających do spotkania online są domyślnie wyciszone. Przed przystąpieniem do rozmowy, warto upewnić się, że ikonka mikrofonu nie jest przekreślona, aby nie stracić początku wystąpienia.

 

Spotkania online, w oczywisty sposób nie przypominają dobrze nam znanych konferencji czy szkoleń organizowanych jeszcze nie tak dawno w formie stacjonarnej. Musimy się jednak przyzwyczaić do takiej formy i traktować ją równorzędnie, a koniec końców kluczowa kwestia pozostaje bez zmian – wartościowa wiedza przedstawiona w angażujący sposób zawsze się obroni. Dlatego warto ćwiczyć swoje umiejętności wystąpień – przed lustrem, własnym telefonem, a w razie potrzeby przy wsparciu profesjonalistów. Osoby zainteresowane szkoleniem medialnym serdecznie zapraszam do kontaktu.

 

Wystąpienie na konferencji online? Przeczytaj, jak się przygotować.
  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en